Berimbaus

Nisan 13, 2014 | Capoeira Market | Genel

berimbau

Berimbau;

Capoeiran Savaş Sanatının ayrılmaz Bir Parçasıdır, Orjinal Berimbau BİRİBA isimli Ülkemizde bulunmayan bir ağacın dallarından yapılır .

Bütün bir Berimbau 9 Parçadan oluşur . Bu parçalar 1. Biriba ağacından yapılmış Verga 2. Arame isimli Tel , 3. telin ucuna takılan ip , 4. Telin vergaya zarar vermesini önlemek için ucuna takılan Deri , 5. Cabaça isimli SuKabağı , 6.yine Biriba ağacından yapılmış tele vuruş yapmak için kullanılan Bequeta isimli Çubuk , 7. Notaları vermeye yarayan Dobrao isimli Taş , 8. Caxixi isimli Boncuklu Sepet 9. Deriyi vergaya sabitlemek için kullanılan Çividir.

Berimbau 3 Çeşittir.

1. Berimbau Viola = ince ses verir Berimbauların Enküçügüdür, Orkestrada solo Yapılır.

2.Berimbau Medio = Berimbauların Ortancasıdır , Cabaça yukarıdan aşagı basık değil , Tam Tersine yukarıdan aşağı cıkıntılıdır. yanı yumurta şeklindedir.

3.Berimbau Gunga = Berimbauların En Büyügüdür,Cabaça oldukça büyüktür Bas sesi verir. Genelde Orkestrada Berimbau Gungayı kullanan Şarkıları okur.

Berimbauda en önemli olan şey VERGA denilen gövdesi,ağaç dalıdır. Orjinal bir verga BİRİBA Ağacından yapılır . Bu ağaç Ülkemizde yoktur .

Biribanın orjinal oldugu nasıl anlaşılır?

Biriba uzun düz dalları olan çok sert ve koyu renkli bir agactır. orjinal biribadan yapılmış bir Berimbauyu kurarken bile tek kişi zorlanabilir.kapalı bir ortamda çalındıgında şiddetli ses verir . ses tonu şiddetli olmasına ramen gayet yumuşaktır.Roda içerisinde diğer ensturmanların sesi arasında kaybolmaz kendini belli ettirir… Orjinal diye satılan gercekte Biriba olmayan agac ise Beyaz ile Sarının karışımı açık bir renkte ve cok sert olmayan bir agaçtır. tek kişi bu agactan yapılmış Berimbauyu kurarken hiç zorlanmaz. rahat şekilde kurabilir. Çalındıgı zaman şiddetli bir ses vermez , Roda içinde diğer ensturmanların sesi arasında sesi kaybolur.

CAPOEIRA MARKETIMIZIN SATILIK %100 ORJINAL BERIMBAULARI AŞAGIDADIR.

BERIMBAU VIOLA ADET FIYATI = 250 TL

BERIMBAU MEDIO ADET FIYATI = 250 TL

BERIMBAU GUNGA ADET FIYATI = 250 TL

berimbau4berimbau5

berimbau1

berimbau2

berimbau3

berimbau6

About the Author

Professional Systems

Share Our Posts

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry

Add a Comment